Yabancı Uyruklu Kimlik Numarası nedir, nereden alınır?

Türkiye’de altı aydan fazla ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlara kimlik numarası verilmektedir. İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’nden ikamet tezkeresi müracaatı esnasında alınır.

Öğrenim vizesi nedir?

Öğrenim görmek üzere ülkemize gelecek uluslararası öğrencilere Dış Temsilciliklerimiz tarafından verilen giriş vizesidir. Türkiye burslarını kazanan adaylar Türkiye’ye gelmeden önce, T.C. Büyükelçiliklerine/Konsolosluklarına başvurarak bu vizeyi almak zorundadır.

Genel Sağlık Sigortası nedir?

Yabancı uyruklu öğrencilerin, Türkiye vatandaşları gibi, Türkiye’deki genel sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayan sigortadır.

İkamet Tezkeresi nedir? Nasıl alınır?

Türkiye’de yasal olarak ikamet edildiğini gösteren belgedir. Türkiye’de öğrenim görecek tüm uluslararası öğrenciler bu belgeyi almak zorundadırlar. İkamet Tezkeresi, öğrenim görülen şehrin İl Emniyet Müdürlüğü’nden temin edilir. Yurtdışı temsilciliklerimizden alınan öğrenim vizesiyle birlikte, Türkiye’ye giriş yapılan tarihten itibaren en geç 1 ay içinde, öğrenim görülen şehrin İl Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat edilir. İkamet Tezkeresi alınmadığı takdirde cezaî uygulamalarla karşılaşılır.

Uluslar arası eğitim görmek amacıyla Türkiye’ye gelecek öğrencilerin yakınları için vize ve ikamet alınabilir mi?

Uluslar arası eğitim görmek amacıyla Türkiye’ye gelecek öğrencilerin eş ve çocuklarına, öğrencinin ikamet süresine paralel olarak ikamet izni düzenlenmektedir. Diğer yakınlarına ise kısa süreli vize ve vize muafiyetiyle gelmeleri halinde 6 aya kadar, dış temsilciliklerimizden alacakları uzun süreli ziyaret amaçlı vize ile gelmeleri halinde ise bir yıla kadar ikamet izni düzenlenebilmektedir.

Türk üniversitelerinde yabancı dilde eğitim almam mümkün mü?

Uluslararası kapsamında yabancı dilde eğitim veren bölümlere de yer verilmektedir. Ancak yabancı dilde eğitim almak isteyen adaylardan, istedikleri eğitim dili için uluslararası geçerliliği bulunan yabancı dil belgesine sahip olmaları ve başvuru sırasında bu belgeleri başvuru sistemine yüklemeleri gerekmektedir.

Türk Üniversiteleri hakkında bilgi sahibi değilim. Üniversiteler hakkında nasıl bilgi edinebilirim?

Türkiye Üniversitelerine başvuracak adaylar, tercih listelerinde bulunan üniversitelerin internet sitelerinden üniversiteler hakkında bilgi edinebilirler.

Türk üniversitelerinde yabancı dilde eğitim almam mümkün mü?

Türk üniversiteleri kapsamında yabancı dilde eğitim veren bölümlere de yer verilmektedir. Ancak yabancı dilde eğitim almak isteyen adaylardan, istedikleri eğitim dili için uluslararası geçerliliği bulunan yabancı dil belgesine sahip olmaları ve başvuru sırasında bu belgeleri başvuru sistemine yüklemeleri gerekmektedir.

Türkçe bilmiyorum. Türkiye’de eğitim için bu bir dezavantaj mıdır?

Türkiye Üniversitelerine başvuran adaylarda Türkçe bilme zorunluluğu bulunmamaktadır. Burslandırılan ancak Türkçe bilmeyen her adaya, Türkçe eğitimi verilecektir.

Türkçe eğitimini nerede alacağım?

Türkçe eğitimi büyük çoğunlukla yerleştirildiğiniz üniversite ya da üniversitenin bulunduğu ildeki bir Türkçe eğitim merkezinde verilir. Ancak şehirde bir Türkçe Merkezi yoksa farklı bir şehirde de eğitim verilebilir.

İngilizce bir programa yerleştirilmem durumunda Türkçe eğitim alacak mıyım?

Evet, herhangi bir programa yerleştirilen ve Türkçe Yeterlik Belgesi olmayan tüm adaylara 1 yıl Türkçe eğitim verilir.

Teknik sorunlarla ilgili size nasıl ulaşabilirim?

Ofis İletşim Adresleri