Türkiye’deki birçok yükseköğretim kurumunda eğitim dili Türkçe ve/veya İngilizce’dir. Eğitim dilinin Almanca veya Fransızca olduğu birkaç yükseköğretim kurumu da vardır. Bu arada, eğitim dili Türkçe olan birçok üniversite bazı dersleri İngilizce olarak yürütmektedir.

Eğer eğitim dili Türkçe olan bir programa kayıt yaptırdıysanız, Türkçe öğrenmeniz gerekmektedir.Türkiye, İngilizce eğitim alıp dünyada en fazla konuşulan dillerden biri olan Türkçe öğrenmek isteyen uluslararası öğrenciler için ideal bir yerdir.

Eğer Türkiyede eğitim almak ve Türkçe öğrenme isteğiniz var ise bunu aşağıdaki merkezler aracılığıyla başarabilirsiniz.

  • İlgili üniversitelerdeki dil merkezleri (Atatürk Üniversitesi DİLMER gibi)
  • Türkçe Öğretim Merkezleri (TÖMER)
  • Yunus Emre Enstitüsü ve Türk Kültür Merkezleri
  • Özel Dil Kursları
  • Öğrenci Kulüpleri

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ DİLMER HAKKINDA

Türkiye’nin gelişen ekonomisine ve uluslararasındaki artan önemine bağlı olarak dünyada, özellikle de bölgemizde Türkçe öğrenmek isteyenleri sayısı günden güne artmaktadır.

Artan bu talebe cevap vermek, Türk dilinin uluslararası iletişimde yaygınlık kazanmasına katkıda bulunmak; Türkiye’nin ve üniversitemizin uluslararası ilişkilerine katkı sağlamak amacıyla üniversitemiz bünyesinde 1993 yılında Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (DİLMER) kurulmuştur.

DİLMER, Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı (The Common European Framework of Reference for Languages)’na göre modern dil öğretim metotlarını ve teknolojilerini kullanarak 15 kişilik sınıflarda alanında uzman öğretim elemanlarıyla eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Merkezimiz, ihtiyaç hâlinde Edebiyat Fakültesinin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde, Eğitim Fakültesinin Türkçe Eğitimi Bölümlerinde çalışan ve yabancılara Türkçe öğretme tecrübesine sahip öğretim elamanlarının da desteğini alabilecek durumdadır.

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM PROGRAMLARI

Kurslarımız Avrupa Ortak Dil Kriterleri’nde belirlenmiş dil düzeylerine göre düzenlenmiş olup, öngörülen iletişim ve öğrenen odaklı eğitim uygulanmaktadır.
Buna göre kurslarımız ve sertifikalarımız;
A1-A2 (Temel Seviye),
B1-B2 (Orta Düzey) ve C1-C2 (İleri Düzey) olarak yapılandırılmıştır.

İsteğe Bağlı Diksiyon Kursları
Atatürk Üniversitesi lisans/lisansüstü öğrencileri
—Atatürk Üniversitesi öğretim elemanları ve çalışanları
Meslek grupları, mesleki kariyer adayları
Serbest meslek mensupları
Diğer ilgililer